ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

6. DENİZBANK İLK SENARYO İLK FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

DenizBank ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle düzenlenen “6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması”nın ödülleri CVK Bosphorus Hotel’de düzenlenen görkemli bir gece ile sahiplerini buldu.

Sinemanın temelini oluşturan senaryo yazımının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla DenizBank ve TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle bu yıl 6’ncısı düzenlenen DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın kazananları belli oldu. Sunuculuğunu oyuncu Ceren Benderlioğlu’nun üstlendiği geceye müzisyen Murat Evgin şarkılarıyla renk katarken, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal OkanDenizBank CEO’su Hakan AteşTÜRSAK Yönetim Kurulu üyeleri, ödül kazananlar ile kültür – sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan yaptı. Okan, konuşmasında kültür ve sanat yaşamına yeni zenginlikler katmak hem maddi hem de manevi destek sağlamak amacıyla bu yıl altıncı kez gerçekleştirdikleri “DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması”nın TÜRSAK Vakfı için çok değerli bir proje olduğunu dile getirdi. Projeyi hayata geçirmelerinde destek olan kişilere, kurumlara, çok yoğun zamanlarında senaryoları değerlendiren jüri üyelerine ve sinema yolculuğunun en önemli destekçisi, gerçek kahramanı olan DenizBank’a canı gönülden teşekkürlerini sundu.

“Biz hisse senetleri dışında hissi senetlere de yatırım yapan bir kurumuz.”

DenizBank CEO’su Hakan Ateş de yaptığı konuşmada TÜRSAK Vakfı ile 6 yıllık süreçte, Türk sinemasına nitelikli senaryo ve filmlerin kazandırılmasına aracılık eden bir platform oluşturmaktan gurur duyduklarına değinerek, şunları söyledi: “DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması için TÜRSAK’a, Cemal Okan’a, bütün yönetim kurulu üyelerine, kıymetli jüri üyelerimize, alın teri döken ve emek veren değerli sanatçılarımıza, senaristlerimize ve film yapımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Senaryo, sinema sanatının en güçlü sacayağı. TÜRSAK ile altı yıllık süre zarfında birçok senarist adayının kendini geliştirip sektöre ilk girişini yapmasına ve yeteneklerini sinema sanatına sunmasına vesile olmaktan onur duyuyoruz. Biz kültür ve sanat hassasiyeti yüksek olan, hisse senetleri dışında hissi senetlere de yatırım yapan bir kurumuz.  Mottomuz, çocuklarımızın çalışmayı hayal edeceği bir kurum yaratmak; sanatın toplumlar üzerindeki geliştirici yönünün de bu amacımızla çok uyuştuğu inancındayız. Biliyoruz ki hikaye anlatıcılığı Türk kültürünün en eski sanatlarından biri. Bugün artık dizilerimizle bu topraklardan çıkan hikayeler dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Bu nedenle 2023’te ilk kez Dizi – Mini Dizi Yarışması’nı da TÜRSAK yönetiminin isabetli öngörüsüyle hayata geçirdik. DenizBank olarak bu işe gönül verdik. Daha nice senaristimizi ve hikaye yazarımızı ortaya çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız.”

İlk Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülü “Tuhaf Bir Gece” Projesinin oldu

Konuşmaların ardından, başkanlığını yönetmen, senarist Ozan Açıktan’ın yaptığı, Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, DenizKültür Yöneticisi Burcu Hancı, oyuncu Ege Kökenli, öykü ve senaryo yazarı Sema Ergenekon, oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent ve yönetmen Türkan Derya’dan oluşan jüri, İlk Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülünü “Tuhaf Bir Gece” senaryosunun sahibi Nil Deniz Demirel’ e verdi. Ayrıca İlk Senaryo Yarışması Özel Ödülü ise “İstasyon” senaryosu ile Yener Şentürk’e takdim edildi. İlk Senaryo Yarışması’nda birincilik elde eden senaryoya 20 bin TL para ödülü verilirken; gelecek yıl Yapım Destek Platformu kategorisine doğrudan katılım hakkı sağlandı.

Dizi – Mini Dizi Yarışması’nda birinciye 30 bin TL!

Başkanlığını Inter Medya’nın Kurucusu ve CEO’su Can Okan’ın yaptığı ve yapımcı Başak Abacıgil, O3 Medya Dramalar Direktörü Çiğdem Geyik, oyuncu Melis Sezen, yapım tasarımcısı Nilüfer Ayşe Çamur, yönetmen ve yazar Özer Feyzioğlu ile oyuncu Salih Bademci’den oluşan jüri Dizi – Mini Dizi Yarışması’nın birincilik ödülünü “P2P” projesiyle Ali Tansu Turhan, Burcu Uğuz ve Osman Sarp Altay’a verirken, özel ödülü ise “Oyuncak Dünya” projesiyle Salihcan Sezer ve Caner Kılıç’a verdi. Bu yıl ilk kez düzenlenen Dizi – Mini Dizi Yarışması’nda birin seçilen projeye 30 bin TL para ödülü verildi.

Yapım Destek Platformu’nda birinci seçilen projeye 100 bin TL!

Belirli nitelikleri karşılayan senaryoların daha profesyonel destek almaları için bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen Yapım Destek Platformu’nun jüri başkanlığını BKM Ceo’su Zümrüt Arol Bekçe yaptı. Ayrıca jüride yapımcı Bülent Turgut, oyuncu Kerem Bursin, yapımcı Mehmet Canpolat, BLU TV CMO’su Merve Naz Atma Özdurak, oyuncu Nilperi Şahinkaya ve yapımcı Onur Güvenatam da yer aldı. Jüri tarafından bu yıl Yapım Destek Platformu’nun birincilik ödülü “Toprağın Tuzu” projesiyle Murat Eroğlu ve Baran Mayda’nın oldu. Birincilik ödülü 50 bin TL, BKM Ceo’su Zümrüt Arol Bekçe, yapımcı Onur Güvenatam ve yapımcı Mehmet Canpolat’ın katkılarıyla 100 bin TL’ye çıkarıldı. Ayrıca seçilen projeye TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan tarafından post prodüksiyon desteği verildi.